Amikor az IP-címekről beszélünk, valószínűleg hallotta már a „nyilvános” és a „privát” kifejezéseket. Ezek a leírók zavaróak, ha nem ismeri őket, de fontos tudni, hogy jobban megértse az IP-címek működését.

Hasonlítsuk össze a nyilvános és privát IP-címeket, hogy megtudjuk, hogyan működnek együtt a modern interneten.



Mi az IP-cím?

Mielőtt megvizsgálnánk a nyilvános és privát IP-címeket, meg kell vizsgálnunk, hogy valójában mi is az IP-cím. Az IP-cím az “Internet Protocol address” rövidítése, és ahogy a név is sugallja, ezek a számok a számítógépek és más hálózaton lévő eszközök azonosítására szolgálnak.



Míg a számítógépének lehet egy neve, amely alapján azonosítja, például a Sam’s Laptop, a számítógépek jobban működnek a számokkal. Így amikor egy számítógépnek kommunikálnia kell egy másik eszközzel a hálózaton vagy az interneten, információkat küld erre az IP-címre. Ma még általában IPv4-címeket használunk, amelyek olyan formátumot használnak, mint a 192.168.10.1.

Csakúgy, mint ha levelet küldene egy utcai címre, az IP-cím lehetővé teszi a számítógép címadatait egy másik gép számára. Amikor meglátogat egy webhelyet, számítógépe csatlakozik a szerver IP-címéhez, hogy tartalmat tölthessen be onnan.

További háttérinformációkért tekintse meg az IP-címekkel kapcsolatos bevezetőnket.

Mik azok a nyilvános IP-címek?

A nyilvános IP-cím arra a címre utal, amely az otthoni hálózatot képviseli az internet többi része számára. Mivel a legtöbb személyes hálózat útválasztót használ az internethez való csatlakozáshoz, az útválasztóhoz ez a nyilvános cím van hozzárendelve.

Ezután, mivel az otthonában lévő összes eszköz az útválasztón keresztül kapcsolódik az internethez, mindegyik ezt a nyilvános IP-címet használja az internethez való csatlakozáskor. Nem számít, melyik eszközt használja – asztali számítógépet, telefont, okosotthoni eszközt vagy hasonlót –, a többi online eszköz látni fogja nyilvános IP-címét, amikor kapcsolatba lép velük. Bármely számítógép használhatja nyilvános IP-címét az útválasztó eléréséhez.

Hacsak nem fizetett egy statikus IP-cím megszerzéséért, amelyre a legtöbb embernek nincs szüksége, a nyilvános IP-címe dinamikus. Ez azt jelenti, hogy internetszolgáltatója (ISP) időnként megváltoztatja az Ön IP-címét. Ennek többnyire történelmi okai vannak – az internet kezdetén a legtöbb ember csak rövid ideig csatlakozott az internethez. Nem lenne értelme statikus IP-címet rendelni minden felhasználóhoz, ha nem csatlakoztak elég gyakran ahhoz, hogy használhassák.

A nyilvános IP-címeket globális vagy külső IP-címeknek is nevezik; ezek mind ugyanarra a kifejezésre utalnak.

Mik azok a privát IP-címek?

A privát IP-cím olyan cím, amelyet csak az otthoni hálózaton belüli eszközök használnak. Ezek a címek nem érhetők el más, az otthonán kívül lévő internetes eszközökkel. Ehelyett arra használják őket, hogy az eszközök beszéljenek egymással, így az útválasztó tudja, hová küldje a bejövő információkat.

Az egyik otthoni hálózatban használt privát IP-címeket több ezer másik hálózat is használja. Például előfordulhat, hogy a telefon IP-címe 192.168.100.17 az otthoni hálózaton. Ez a cím nem egyedi – valószínűleg vannak olyan emberek a környéken, akiknek ugyanaz a privát IP-címe az egyik eszközükön.



De ezek nem ütköznek, mert külön hálózaton vannak. Ha valaha is két azonos IP-címe van egy magánhálózaton, akkor IP-ütközés lesz a vége.

Hallhat privát IP-címeket is, amelyeket helyi IP-nek vagy belső IP-nek neveznek. Ezeknek mind ugyanaz a jelentése.

Hogyan működnek együtt a nyilvános és a privát IP-címek

A nyilvános és privát IP-címek működésének analógiájához gondoljon egy egyetemi kampuszra, ahol hallgatói postafiókok vannak. Ha az egyetemen él, és levelet szeretne küldeni az 561-es doboz tulajdonosának, egyszerűen ráírhatja a borítékra: “Box 561”, és bedobhatja az egyetemi postafiókba. A posta személyzete könnyen kézbesítené.

Ha azonban az egyetemen kívül lakott, és levelet akart küldeni az 561-es doboz tulajdonosának, akkor nem írhatta rá a “Box 561”-et egy borítékra, és egy szabványos postafiókba adhatja. A postai kézbesítő nem tudja, melyik épületbe vigye a levelet, mivel az országban számos box 561-es hely van.

Ehelyett a levelet a főiskola épületének címére kell címeznie, plusz az „561-es doboz” címére. Ha nem adja meg a doboz számát, akkor a posta személyzete nem tudja, melyik dobozba kerüljön a levél. Ebben az esetben a campus címe hasonló a nyilvános IP-címhez, míg a fiók száma olyan, mint a privát IP-cím.

NAT és az Internet Protokoll fejlődése
A NAT, amely a hálózati címek fordítását jelenti, egy fontos otthoni hálózati kifejezés, amely összekapcsolja a nyilvános és privát IP-címeket. A NAT lehetővé teszi, hogy az útválasztó megossza egyetlen nyilvános IP-címét több privát IP-cím között.

Ennek segítségével az útválasztó nyomon követi a fogadott bejövő forgalmat, majd elküldi azt a megfelelő eszközre a hálózaton. Ezért játszhat online játékot az egyik eszközön, miközben zenét streamel egy másik eszközön, és mindkettő megfelelően működik.

A NAT azért fontos, mert a világon elfogytak az IPv4, az Internet Protokoll jelenlegi verziója alatt elérhető IP-címek. Valamivel több mint négymilliárd lehetséges IP-cím létezik, amelyeket kimerítettünk a világ számos, internetre csatlakozó eszközének köszönhetően.

A megoldás az IPv6, a protokoll következő iterációja. Ebben 340 bizonytalan IP-cím fér el, ami olyan hatalmas szám, hogy nem is lehet felfogni. IPv6 alatt még sokáig nem fogunk kifogyni a címekből. Az IPv6-cím így néz ki: 2001:db8:8a2e:370:7334.

Hogyan találhatja meg nyilvános és privát IP-címét

Nem nehéz mindkét típusú IP-címet megtalálni az eszközei számára. Legtöbbször nem kell aggódnia miattuk, de vannak helyzetek, amikor fontos tudni.

Az otthoni hálózat nyilvános IP-címének ellenőrzéséhez egyszerűen rákereshet a Google-ra, hogy „mi az IP-címem?” Ekkor megjelenik egy mező a nyilvános IP-címével. Ne feledje, hogy ez változhat, ezért ne lepődjön meg, ha másképp lesz, ha egy hónappal később újra ellenőrzi.



Privát és nyilvános IPS működőképessé teszi az internetet

Mindkét típusú IP-cím működésének megértése segít értékelni a mindennapi internetet. A nyilvános IP-címek lehetővé teszik az összes helyi hálózat azonosítását az interneten, míg a privát IP-címek csökkentik az IPv4-címhasználatot, és lehetővé teszik, hogy az útválasztó kezelje az összes otthoni eszköz forgalmát.

Mindkettő fontos, és a legtöbb esetben anélkül is működnek, hogy Ön különösebb hozzájárulást kérne. De ha érdekli, van még mit megtudni az otthoni hálózati technológiákról.