Sokunk számára az internethez való csatlakozás olyan egyszerű, mint bejelentkezni a számítógépünkre, és elindítani kedvenc böngészőnket.

Ennek a zökkenőmentes internetes élménynek a biztosításában azonban sok dolog van a kulisszák mögött. Az egyik az IP-címek hozzárendelése az internethez csatlakoztatott eszközökhöz. Itt jön a képbe a DHCP.

Szóval, mi az a DHCP? Hogyan működik?



Mi az a DHCP és mi a funkciója?

A DHCP a Dynamic Host Configuration Protocol rövidítése.

A legalapvetőbb szinten dinamikusan rendel IP-címeket a hálózathoz csatlakoztatott eszközökhöz. A DHCP lényegében egy protokoll, azaz szabályok és utasítások halmaza arra vonatkozóan, hogyan kommunikálnak a hálózaton lévő eszközök.

Gondoljon a DHCP-re úgy, mint egy városra, amely meghatározott időtartamra, általában egy hétre bérel levelezési címeket. A hálózattal összefüggésben ezek a levelezési címek a LAN-hoz csatlakoztatott eszközökhöz, például számítógépekhez és mobiltelefonokhoz rendelt IP-címek. Mindegyik rendelkezik egy IP-címmel, amelyet internetes adatcsomagok küldésére és fogadására használnak.

Most az eszközeihez rendelt IP-címek nincsenek rögzítve. Véges számú IP-cím áll rendelkezésre, és a DHCP-szerver feladata, hogy kiderítse, melyik nincs használatban, és kiosztja azokat. A legtöbb esetben nincs két eszköznek azonos IP-címe, és nem lehet egyszerre csatlakozni az internethez. Ezért fontos a DHCP az internethez való csatlakozáskor.

Míg a DHCP-kiszolgálók általában automatikusan osztanak ki IP-címeket, beállíthatók úgy is, hogy egy adott IP-címet rendeljenek egy adott eszközhöz annak MAC-címe vagy más hardverszintű információ alapján. Ezt az IP-címet statikus IP-címnek nevezik.

Biztonság

A DHCP egy sebezhető protokoll. Ez főleg azért van, mert nem igényel semmilyen hitelesítést. Ez lehetővé teszi, hogy a jogosulatlan ügyfelek IP-címeket kapjanak. A szerver oldalon a kliens nem tudja ellenőrizni a DHCP-kiszolgáló hitelességét. Ez ahhoz vezet, hogy az ügyfelek rossz információkat kapnak, ami veszélyeztetheti a hálózat integritását.

Központi DHCP szerver

Míg a legtöbb modern útválasztó és számítógép beépített DHCP-funkcióval rendelkezik, egyes szervezetek dedikált DHCP-kiszolgáló használatát választják. Ez elsősorban a jobb IP-hozzárendelésnek köszönhető, amely a nagy szervezetek számára szükséges, valamint a szélesebb körű testreszabási lehetőségeknek.

Otthoni használatra azonban nincs szükség dedikált DHCP-kiszolgálóra.

Hogyan működik a DHCP?


Most már tudja, mit csinál a DHCP, ideje megérteni, hogyan csinálja. A dinamikus IP-cím hozzárendelése a hálózaton lévő eszközhöz különböző lépésekből áll. Ennek ellenére ezek a lépések nagyjából négy kategóriába sorolhatók:

  1. Felfedezés: Ebben a készletben a kliens (az Ön számítógépe vagy bármely más eszköz) DHCPDISCOVER üzenetet sugároz a hálózaton keresztül, hogy megtalálja a DHCP-kiszolgálót.
  2. Ajánlat: Amikor egy klienstől megkapja a DHCPDISCOVER üzenetet, a DHCP szerver lefoglal egy IP-címet az ügyfél számára, és bérleti ajánlatot tesz. A DHCP szerver ezt úgy teszi meg, hogy DHCPOFFER üzenetet küld a kliensnek. Ez az üzenet minden lényeges információt tartalmaz, például az ügyfél számára elérhető IP-címet, az ügyfél MAC-címét, az alhálózati maszkot és a felajánlott IP-cím bérleti időtartamát.
  3. Kérés: Amikor a DHCPOFFER üzenetet megkapja a DHCP szervertől, a kliens ellenőrzi, hogy a hálózaton lévő többi eszköz használja-e ugyanazt az IP-cím konfigurációt. Ha nincs ilyen, a kliens DHCPREQUEST üzenetet küld a DHCP-kiszolgálónak, kérve az IP-cím hozzárendelését.
  4. Nyugtázás: Ez az IP-cím hozzárendelési folyamat utolsó lépése. Miután a DHCP-kiszolgáló megkapta a DHCPREQUEST üzenetet, egy DHCPPACK-csomagot küld vissza a kliensnek, mindent megerősítve az ügyfél által kért további információkkal együtt.

Az egész folyamat gyorsan lezajlik, és ritkán van konfliktus a szerver és a kliens között.

Használsz DHCP-t?

Rövid válasz, valószínűleg igen. A legtöbb otthoni hálózat úgy van beállítva, hogy DHCP-t használjon az IP-címek hozzárendelésekor. Ez a teljesen automatizált folyamatnak és annak a ténynek köszönhető, hogy az útválasztó tartalmazza a DHCP-funkciókat.

Ezenkívül az otthoni használathoz általában nincs szükség statikus IP-címre.

Könnyen ellenőrizheti azonban, hogy DHCP-t használ-e vagy sem a parancssort Windows rendszerű gépen:



Használsz DHCP-t?
Rövid válasz, valószínűleg igen. A legtöbb otthoni hálózat úgy van beállítva, hogy DHCP-t használjon az IP-címek hozzárendelésekor. Ez a teljesen automatizált folyamatnak és annak a ténynek köszönhető, hogy az útválasztó tartalmazza a DHCP-funkciókat.

Ezenkívül az otthoni használathoz általában nincs szükség statikus IP-címre.

  1. A Start menü keresősávjába írja be a cmd parancsot. Az eredmények közül kattintson a jobb gombbal a Parancssor > Futtatás rendszergazdaként elemre.
  2. A Command Prompt konzolba írja be az ipconfig /all parancsot, és nyomja meg az Enter billentyűt.
  3. Attól függően, hogy Ethernetet vagy WiFi-t használ, egy “DHCP Enabled” bejegyzésnek kell megjelennie, mellette pedig egy Igen vagy Nem.

Alternatív megoldásként a hálózati adapter beállításait is használhatja annak ellenőrzésére, hogy a DHCP engedélyezve van-e vagy sem:



  1. A Start menü keresősávjába írja be a Vezérlőpult parancsot, és nyissa meg az eredmények közül.
  2. A Vezérlőpult Hálózat és internet alatt kattintson a Hálózati állapot és feladatok megtekintése elemre.
  3. A következő ablakban kattintson a bal oldalon található Adapterbeállítások módosítása elemre.
  4. A hálózati adapterek listájában kattintson duplán a használt adapterre. Ha például WiFi-t használ, kattintson duplán arra, amelyik a „WiFi” szót említi.
  5. A Hálózati állapot ablakban kattintson a Részletek elemre.
  6. Keresse meg a „DHCP Enabled” elemet, és ellenőrizze, hogy az értéke „Igen”-e.

A DHCP-beállítások megtalálásának folyamata iOS és Linux rendszeren eltérő lesz, de hasonló eredményeket ad.

DHCP Demystified

Bár a DHCP protokollnak vannak hiányosságai, ami a biztonságot illeti, az átlagos felhasználó számára problémamentes internetes élményt nyújt.

Ez csak egy a sok hálózati kifejezés közül, amelyek homályosnak vagy nehezen megtanulhatónak tűnhetnek, de ezek megértése segít jobban megérteni otthoni hálózatát.