A hálózaton lévő minden számítógépnek és eszköznek van IP-címe, legyen az a globális interneten vagy az otthoni Wi-Fi-n. Ez csak egy szám, amely megmondja más számítógépeknek, hogyan lehet elérni.

Néha azt szeretné, hogy a számítógép statikus IP-címmel rendelkezzen. Például, ha webszervert próbál beállítani. Ebben a cikkben elmagyarázzuk, miért rossz ötlet a statikus IP, mit érdemes helyette használni, és miért nem működik az otthoni szerver még akkor sem, ha minden megfelelően van konfigurálva!



Nyilvános vs. privát IP-címek

Mielőtt statikus IP-kről beszélnénk, fontos különbséget tenni a nyilvános IP-címek és a csak magánhálózatokon használható IP-címek között.

Internetszolgáltatója (ISP) nyilvános IP-címet rendel az útválasztóhoz, hogy az a szélesebb, nyilvános internet része legyen, míg az Ön útválasztója belső, privát IP-címeket rendel az otthonában lévő eszközökhöz.

Nyilvános IP-címét látja a világ, és minden internetkapcsolatnak, webhelynek vagy nyilvános, internethez kapcsolódó dolognak lesz ilyen. Ha azt kérdezi a Google-tól, hogy “Mi az IP-címem?”, akkor megmondja, hogy mi az Ön nyilvános IP-címe, ahogyan azt internetszolgáltatója adta meg (bár ha VPN-t használ, akkor ez a VPN-szolgáltatótól származik ).



A belső, privát IP-címeit csak az otthoni hálózaton használja. Még akkor is, ha csak egy számítógépe van, annak privát IP-címe lesz, amelyet az útválasztó rendelt ki. A privát IP-címek nem irányíthatók az interneten keresztül, és szigorúan magáncélúak. Teljesen ugyanúgy néznek ki: négy szám, mindegyik 0-tól 255-ig, köztük egy ponttal.

A privát IP-címeknek néhány lehetséges tartománya van, de a legtöbb otthoni felhasználó számára ez 192.168.. vagy 10.0.. (ahol a * bármi lehet).

Magának az útválasztónak is van belső IP-címe, valószínűleg 192.168.0.1. Otthoni számítógépe ekkor bármi lehet a 192.168.0.2 és 192.168.0.254 közötti tartományban. A legtöbb útválasztó csak belső címeket rendel hozzá érkezési sorrendben.

Az első számítógép, amelyet az útválasztóhoz csatlakoztat, hálózati kérelmet küld, amely szerint “IP-címre van szükségem”, és a 192.168.0.2-t kapja. A következő eszköz 192.168.0.3-at kap, és így tovább. Íme egy pillanatkép az otthoni hálózatomról a 10.0.. privát IP-tartomány használatával:



Az otthoni hálózat IP-címe megváltoztatható, mivel Ön irányítja az útválasztót. Ezzel szemben a nyilvános IP-címét általában nem módosíthatja – az internetszolgáltató automatikusan megkapja.

Mi az a statikus IP-cím?

A legtöbb IP (akár privát, akár nyilvános) dinamikus, ami azt jelenti, hogy szükség szerint változik. Amíg csatlakozik az útválasztóhoz, általában nem változik. De ha újraindítja az útválasztót, akkor lehet. A statikus IP-cím (más néven rögzített vagy dedikált IP-cím) pont olyan, mint a neve: olyan, amely nem változik, még akkor sem, ha újraindítja.

Az igazság az, hogy szinte biztosan nincs szükség statikus nyilvános IP-címre, és még ha biztos is van benne, a dinamikus DNS-kiszolgáló jobb választás lenne. Ezek a szolgáltatások egy tartománynevet adnak az otthoni útválasztóhoz, és ha megváltozik az IP-címe, automatikusan frissülnek. Szóval ez a dolgok nyilvános oldala.

Az otthoni hálózaton azonban bármit megtehet, amit csak akar, ingyenesen. Ha valamelyik számítógépét vagy eszközét statikus IP-címmel szeretné beállítani, megteheti. Tehát nézzük meg, miért érdemes statikus privát IP-címet otthoni számítógépéhez – majd megmutatom a dolgok sokkal jobb módját.

Miért van szükségem statikus privát IP-címre?

Számos oka lehet annak, hogy érdemes otthon saját szervert futtatni. Korábban statikus privát IP-címre volt szüksége a számítógéphez, ha olyan kiszolgálót próbált futtatni, amely nyitott az internetre. Például:

DIY webszerver

Annak érdekében, hogy otthoni hálózatán olyan webszervert állíthasson be, amelyhez bárki hozzáférhet a világon, a bejövő kéréseket a 80-as porton kell továbbítania bármely számítógépre, amelyen a webszerver fut. De ha a számítógép újraindulna, új IP-címet kapna az útválasztótól. Az Ön által létrehozott porttovábbítási szabály a 80-as porton a régi számítógép IP-címére történő kérések küldésére már nem működik. Webhelye offline lenne, annak ellenére, hogy maga a szervere működőképes lehet. Szüksége van arra az IP-re, hogy ugyanaz maradjon.

Retro Gaming

Néhány régebbi útválasztó és játékkonzol esetében bizonyos portokat kellett továbbítania ahhoz, hogy online többszereplős játékokat játszhasson. A modern routerek tartalmazzák a Universal Plug’n’Play nevű rendszert, amely szükség esetén automatikusan beállítja a porttovábbítási szabályokat.

Nyomtatószerverek

A régebbi Windows rendszerek a telepítéskor manuálisan konfigurált IP-címmel csatlakoztak egy hálózati nyomtatóhoz. Ha ez a cím megváltozna, nem tudna többet nyomtatni. A modern nyomtatók ehelyett broadcast elnevezési rendszert használnak.

A statikus IP-cím hátrányai

A statikus IP-címeket manuálisan kell konfigurálni, és ez hibákhoz vezethet. Néhány változtatást végre kell hajtania az útválasztó konfigurációjában, és nyomon kell követnie azokat, arra az esetre, ha kicserélné az útválasztót vagy az internetszolgáltatót.

A helytelen konfigurációk több IP-címütközés-hibához vezethetnek. Például, ha az egyik gépét a 192.168.0.10 IP-címre állítja be, és az útválasztó továbbra is automatikusan osztja ki az IP-címeket, akkor lehetséges, hogy egy másik gép ugyanazt az IP-címet kapja.

Amit érdemes helyette használni: fenntartott címek

Ahelyett, hogy manuálisan kellene konfigurálnia a beállításokat minden PC-n, amelynek statikus IP-címet szeretnénk adni, egyszerűen “lefoglaljuk” a kívánt címet az útválasztó automatikus IP-címrendszeréből. Ezzel biztosítjuk gépeink IP-címét, amely soha nem fog megváltozni, anélkül, hogy statikus IP-címet rendelnénk hozzá.

Az erre vonatkozó utasítások az útválasztó gyártójától és modelljétől függően változnak.



Ha az Ön útválasztója nem szerepel a listán, akkor általánosságban elmondható, hogy az útválasztó konfigurációjában keressen egy DHCP vagy LAN-beállítás című részt. Ezután keresse meg a Statikus lízingekről vagy a Fenntartott bérleti információkról szóló részt.

Két vagy több mezőt ki kell tölteni egy új IP-cím fenntartás hozzáadásához. Az első a hardver MAC-címe (hat pár alfanumerikus karakter), amely a világ minden eszközénél egyedi. A második a hozzárendelni vagy lefoglalni kívánt IP-cím.

Látnia kell MAC-címét az aktuális “bérleti szerződések” listájában. A bérlet arra a címre utal, amelyet a router automatikusan megad az eszköznek. Előfordulhat, hogy csak egy képernyőt láthat, amely áttekintést nyújt a jelenleg csatlakoztatott eszközökről.

A következő példában DHCP-foglalást adtunk hozzá az E0:CB:4E:A5:7C:9D MAC-című, jelenleg 192.168.0.10 IP-című eszközhöz.



Lefoglalhat egy másik IP-címet is, mint amilyen jelenleg van, de az új cím életbe lépéséhez újra kell indítania az eszközt.

Ez az! Megtarthatja a speciális útválasztási szabályokat, és ha egy eszköz vagy kiszolgáló újraindul, akkor legközelebb ugyanazt az IP-címet kapja.

Miért nem működik még mindig a szervere: CGNAT


Létrehozott tehát egy dinamikus DNS-nevet, beállított egy fenntartott IP-címet az otthoni hálózatán, és a megfelelő portokat továbbította az otthoni szerverére. De még mindig… semmi sem működik. Senki sem férhet hozzá a szerveréhez.

Ennek az lehet az oka, hogy kifogytunk az IP-címekből, és Ön most megoszt egyet a szomszédaival.

Egy ideális világban az internetszolgáltatók minden ügyfélnek saját egyedi nyilvános IP-címet adnának (még akkor is, ha az dinamikus). Régen így mentek a dolgok. Sajnos az internet hamarosan elérte a rendelkezésre álló nyilvános IP-címek határát. Egyszerűen már nem volt mit kiadni. Itt jön be a Carrier-Grade Network Address Translation (CGNAT), és ez az oka annak, hogy sokunk számára már nem lehetséges otthon üzemeltetni az irányítható szervereket – még akkor sem, ha statikus vagy lefoglalt IP-címe megfelelően van beállítva az útválasztón.

A CGNAT azt jelenti, hogy duplán irányítják. Ahelyett, hogy egy nyilvános IP-címet adna egy ügyfélnek, most egy nyilvános IP-címe van sok ügyfélnek. Az internetszolgáltató egy másik útválasztót adott hozzá a végükhöz, és azt nem tudja konfigurálni. Továbbra is küldhet kéréseket az internetre, és újra visszakaphatja az információs csomagokat, de már nem tud kiszolgálót futtatni, mert a nem felismert bejövő csomagokat egyszerűen eldobja az internetszolgáltató oldalán.

Ha ebben a helyzetben van, még mindig van néhány lehetőség. Először forduljon internetszolgáltatójához, és mondja el, hogy nyilvánosan irányítható IP-címre van szüksége. Lehetővé tehetik a CGNAT leiratkozását, további részleteket kérhetnek arról, hogy miért van rá szükség, azt mondják, hogy ez lehetetlen, vagy azt mondják, hogy frissítsen üzleti csomagra. Itt nincs univerzális szabály, tehát az internetszolgáltatótól függ. Ha ez nem működik, használhat egy VPN-szolgáltatást, amely dedikált IP-címeket kínál, ami körülbelül 70 dollár/év.

Nem, valószínűleg nincs szüksége statikus IP-címre

Manapság a legtöbb alkalmazásnak egyáltalán nincs szüksége belső IP-cím konfigurálására. Minden automatikusan, a háttérben történik. Ha azonban belső statikus IP-címre van szüksége, használjon inkább fenntartott címet.