Ha valaha is volt SSD-je vagy esetleg szemügyre vette az SSD vásárlást, találkozhatott a TRIM támogatásról szóló véleményekkel és kommentárokkal. Lehet, hogy észrevette, hogy a TRIM támogatás nagy ügynek számít. A nagy technológiai oldalak hírein folyamatosan beszámolnak arról, hogy az X márka hozzáadta a TRIM támogatást, és mindig nagy hangsúlyt kapnak ezek a hírek.

Azonban ezek a friss hírek ritkán magyarázzák el, hogy tulajdonképpen mi is az a TRIM támogatás, ami megnehezítheti a megértését annak, hogy miért olyan fontos a TRIM, és miért van rá szüksége az SSD-re vagy bármilyen más Solid State Hard Drive, amelyet esetleg vásárolni kíván.

Solid State Hard Drive Háttértár Útmutató

Mielőtt megértené, miért beszélnek annyit a technológiai weboldalak a TRIM-ről, meg kell erősítenie a tudását a Solid State Hard Drive működésével kapcsolatban.

A Solid State Hard Drive egyszerűen egy áramköri lap, amely tele van flash memória chipekkel és egy vezérlővel, amely felelős adatainak a leghatékonyabb módra történő mozgatásáért a meghajtón belül és a számítógépére. A flash memória chipek sokkal, sokkal gyorsabbak, mint egy merevlemez, mert nincs mechanikus eleme. Amikor adatokat ír a flash memóriába, néhány elektromos töltést manipulálnak, és voilà! Az adatok el vannak mentve.

A Solid State Hard Drive számára azonban ez a folyamat csak akkor értelmezhető adatként, ha az SSD meghatározott módon rendez adatokat. Általában egy flash memória cellának nagyobb memóriaegységek vannak, amelyeket “blokkoknak” neveznek, és ezek kisebb memóriaegységekből, ún. “oldalakból” állnak.

Amikor egy SSD-t először telepítik a rendszerbe, üres. Tehát minden a várakozásoknak megfelelően működik. Amikor egy fájlt ír a meghajtóra, az SSD vezérlője blokkokra és oldalakra rendezni az adatokat. Mivel a meghajtó üres, ez nem túl bonyolult. Az írás normálisan folytatódik, és nagyon gyors, sokkal gyorsabb, mint egy mechanikus merevlemez.

Gondok a Pályán

A probléma akkor merül fel, amikor olyan oldalakra próbál írni, amelyek már foglaltak adatokkal. Ez nem csak akkor fordul elő, amikor egy SSD majdnem tele van, mert a Solid State Hard Driveon történő adatírás nem lineáris.



Tegyük fel, hogy hat rendelkezésre álló oldal van, amelyeket az A-tól az F-ig betűvel jelölünk. Intuitív módon azt várná, hogy az adatok lineárisan íródnak, haladva az A-tól az F-ig. Valójában az adatok nincsenek olyan jól strukturálva. Az sorrend lehet B, majd D, majd A, és így tovább. Egy SSD-ben nincs mechanikus alkatrész, így az adatok az összes oldalról egyformán gyorsan lekérhetők. Emellett a Windows nem törli automatikusan az összes adatot egy oldalról, amikor az adott oldalon található információkat törli. Egy félig teltnek látszó SSD valójában az összes oldalát használhatja.

Minden alkalommal, amikor adatokat próbálsz egy használt oldalra írni, az ún. “blokk-írási büntetést” tapasztalod. Az oldalakat nagyon pontosan blokkokba rendezik. Ha le kell cserélned az adatokat egy oldalon, az egész blokkon lévő összes adatot újra kell írnod. Egy oldal általában 4KB méretű, és egy blokk általában 512KB méretű, tehát hirtelen sokkal több adattal kell foglalkoznod. Az összes információt a blokkban ki kell írni az SSD gyorsítótárába, hogy ne vesszen el, majd az adatot az egész blokkra és az összes oldalára újraírják.

Időigényesnek tűnik, ugye? Az is az. Az optimális esetben egy ilyen büntetéssel találkozó SSD adatírási sebessége ötször lassabb lehet. A legrosszabb esetben egy SSD akár hússzor lassabb is lehet adatírás közben.

A TRIM megoldja a problémát

Most lehet, hogy azt mondod magadban: húha, ez olyan buta módja a dolgoknak. Miért nem törölhető egyetlen oldal, hogy ne kelljen az egész blokkot törölni és újraírni?

Az egyszerű válasz az, hogy a Solid State Hard Driveok újak. Az utóbbi évben történt csak a fogyasztói szintű SSD-k robbanásszerű terjedése. A számítógépek évtizedek óta mechanikus merevlemezeket használnak, és az operációs rendszerek azokra vannak optimalizálva.

A TRIM egy parancsszabvány, amely lehetővé teszi az operációs rendszer számára, hogy pontosan megmondja a Solid State Hard Drive, mely oldalon találhatók azok az adatok, amelyeket a felhasználó törölt. Az SSD vezérlője felhasználhatja ezt az információt, majd konkrét oldalakat törölhet a teljes blokk helyett. A blokk-írási büntetés problémája valójában egy kommunikációs problémára vezethető vissza. A mai SSD-knek nincs módjuk megtudni, mely oldalak lettek törölve, ezért kerül sor az egész blokk törlésére és újraírására.



A TRIM támogatás bevezetésének meg kell történnie az operációs rendszerben és az SSD firmware-jében is. A Microsoft implementálta a TRIM támogatást a Windows 7-ben és a Windows Server 2008 RS-ben, és eddig ők az egyetlen jelentős operációs rendszerek, amelyek TRIM támogatást nyújtanak. A mai Solid State Hard Driveok többsége szállít TRIM engedéllyel rendelkező firmware-t, de nem mindegyikük. A TRIM támogatást biztosító SSD-k közé tartoznak:

  • Corsair Nova, Performance és Reactor
  • Crucial M225
  • Intel X25-M
  • G.Skill Falcon
  • Kingston SSDNow meghajtók
  • OCZ Agility, Summit és Vertex
  • Patriot Torqx
  • SuperTalent Ultradrive

Ez nem minden meghajtó a piacon, és lehetséges, hogy a TRIM támogatást nem támogató meghajtók a jövőbeni hardverfrissítéssel TRIM engedélyezetté válnak. Ha bizonytalan vagy, látogasd meg a szándékod szerinti SSD gyártó weboldalát. Általában büszkén hirdetik a TRIM támogatást, ha rendelkeznek vele.

Következtetés A TRIM támogatás fontos szempont. Ha most vagy a jövőben SSD-t vásárolsz, akkor szeretnéd ezt. Ha már van SSD-d, ellenőrizd a gyártó weboldalát, hogy megnézd, van-e firmware frissítés, amely lehetővé teszi a TRIM-et a meghajtón. A TRIM-mel számítógéped SSD-je mindig a maximális sebességgel fog működni, és meghosszabbítja az SSD élettartamát.