Nehéz kitalálni, hogy melyik Ethernet-kábel lesz a legmegfelelőbb az Ön számára anélkül, hogy túlzásba esne, de mi itt vagyunk, hogy segítsünk. Összeállítottunk egy útmutatót, amely táblázatot, szószedet és egyéb vásárlási tippeket tartalmaz, amelyek összehasonlítják a különböző Ethernet-kábelek előnyeit és problémáit. Az alábbi magyarázatunkkal remekül elkezdheti kitalálni, hogyan válassza ki a legjobb Ethernet-kábelt otthoni vagy munkahelyi környezetéhez.

Kezdd az otthoni internetkapcsolatod sebességével.

Ha gigabites interneted van (1 Gbps), egy régi Ethernet-kábel hátráltatni fog. Ha lassabb kapcsolata van – talán 10 vagy 20 megabit/másodperc -, akkor a Cat 5-ös vagy újabb kábelek is megfelelnek (erről bővebben alább).

Mi az a power over Ethernet?

Ha nem ismeri internet-előfizetése tényleges sebességét, csatlakoztassa számítógépét közvetlenül a modemhez, és töltse be ezt a sebességtesztet. Ezáltal kiindulási képet kaphat arról, hogy mire lesz szüksége a vezetékes kapcsolat tekintetében. Ha az előfizetése csak 50 Mbps letöltést támogat, egy 10 Gbps-os Ethernet-kábel megvásárlása túlzás lehet.

Továbbá, ha gyakran mozgat nagyméretű fájlokat a számítógépek között, vagy rendkívül nagy sávszélességű videót streamel, egy jobb Ethernet-kábel óriási különbséget jelenthet. Ha nem ez a helyzet, és csak az internet sekély vizein szörfözik, akkor lehet, hogy nem vesz észre akkora különbséget.

Ha azonban cserekábelt keres, érdemes az újabb verziók közül választania, hogy mindkét sebességet kihasználhassa, és a jövőbe mutatóan biztosítsa a beállításait. Ezek jobb árnyékolást is biztosíthatnak, ami segíthet megvédeni az adatokat szállítás közben. Önmagában egy gyors Ethernet-kábel nem jelent nagy különbséget, de egy jó kábel más csúcskategóriás hálózati eszközökkel együttműködve biztosíthatja, hogy a kapcsolat a lehető legerősebb legyen.

Mit jelent a Cat?

Amikor elkezd keresgélni az igényeinek megfelelő konkrét Ethernet-kábeleket, gyorsan észreveheti, hogy “Cat” számokkal vannak felosztva. Mit jelent ez?

A “Cat” egyszerűen a “kategóriát” jelenti. Az ezt követő szám a kábel által támogatott specifikációs verziót jelzi. Általános szabály, hogy a magasabb számok nagyobb sebességet és magasabb frekvenciát jelentenek, megahertzben (MHz) mérve. Mint a legtöbb technológia esetében, az újabb kábelek jellemzően nagyobb sávszélességet támogatnak, így nagyobb letöltési sebességet és gyorsabb kapcsolatot tesznek lehetővé.

A fejlettebb Cat számok megbízhatóbb teljesítményt, valamint nagyobb távolságon belüli teljesítményt is jelezhetnek. Megfigyelheti, hogy az Ethernet-kábeleknek jellemzően két sebességi besorolásuk van, egy körülbelül 10-30 méteres és egy 100 méteres, mivel a teljesítmény jellemzően csökken nagy távolságokon.

Ethernet kábeltípusok

Ha akarja, a jövőbiztosság érdekében választhatja a legújabb Cat-számot (jelenleg 8-as), a többivel pedig nem kell törődnie. Vagy megnézheti, hogy az egyes kategóriák mire alkalmasak az alábbi praktikus listánkban:

Cat 1-től Cat 5-ig

Ezeket a kategóriákat kihagyjuk, mert nagyon régiek, technikailag nem is hivatalos Ethernet-szabványok, és már megszűntek, vagy túl lassúak ahhoz, hogy használhatóak legyenek.

Cat 5e

Az “e” a Cat 5e-ben a “továbbfejlesztett” szót jelenti. A Cat 5 és a Cat 5e kábelek között nincs fizikai különbség. A gyártók azonban a Cat 5e kábeleket szigorúbb vizsgálati szabványok szerint építik, hogy kiküszöböljék a kommunikációs csatornák közötti nem kívánt jelátvitelt (crosstalk). A Cat 5e jelenleg a leggyakrabban használt kábel, főként alacsony gyártási költségei és a Cat 5 kábelnél gyorsabb sebességek támogatása miatt.

Cat 6

A Cat 6 Ethernet kábel nagyobb sávszélességet támogat, mint a Cat 5 és Cat 5e kábelek. Szorosan tekercseltek, és általában fóliás vagy fonott árnyékolással vannak ellátva. Az említett árnyékolás védi az Ethernet-kábelben lévő sodrott vezetékpárokat, ami segít megelőzni a keresztbeszólásokat és a zajinterferenciát. A Cat 6 kábelek technikailag akár 10 Gbps sebességet is támogatnak akár 55 méteren keresztül. Ennek a sebességnek azonban ára van, mivel a Cat 6 kábel drágább, mint a Cat 5 és Cat 5e változatok.

Cat 6a

Az “a” a Cat 6a-ban a “bővített” szót jelenti. Az ezen a szabványon alapuló kábelek a Cat 6-os változatokhoz képest a maximális sávszélesség kétszeresét támogatják. Emellett hosszabb kábelhosszon is képesek nagyobb átviteli sebességet fenntartani. A Cat 6a kábelek árnyékoltak, és a burkolat – amely elég vastag ahhoz, hogy kiküszöbölje az áthallásokat – sokkal sűrűbb, kevésbé rugalmas kábelt eredményez, mint a Cat 6-os.

Cat 7 és Cat 7a

A Cat 7 és Cat 7a kábelek nagy teljesítményűek, de a legtöbb ember számára általában használhatatlanok. Nézzük, hogy miért:

A Cat 7 kábelek nagyobb sávszélességet és lényegesen nagyobb átviteli sebességet támogatnak, mint a Cat 6 kábelek – sokkal inkább a Cat 6A-hoz hasonlítanak. A Cat 7 kábelek akár 100 Gbps sebességet is elérhetnek 15 méteres hatótávolságon, így az Ethernet-kábelek egyik legképzettebb kategóriájába tartoznak. A Cat 7 kábelek mindig árnyékoltak, és módosított GigaGate45 csatlakozót használnak, amely visszafelé kompatibilis az RJ45 Ethernet-portokkal.

Ez a módosított GG45-ös csatlakozó azonban szabadalmaztatott alkatrész, és bár a visszafelé kompatibilitás segít egy kicsit, még mindig vannak problémák a korábbi Ethernet-szabványok követésével. Ez vezetett ahhoz, hogy a legtöbb gyártó elkerülte a Cat 7 szabványt, ezért ma már elég ritka. Ez a nehézség vezetett a Cat 6a kifejlesztéséhez – és sok marketingzavarhoz, mivel egyes eladók a Cat 6a-t az új Cat 7-ként kezdték el emlegetni. Vásárlás előtt mindig ellenőrizze a specifikációkat – és ha kétségei vannak, javasoljuk, hogy inkább a Cat 8-at válassza.

A Cat 7a az egyik legmagasabb specifikációjú Ethernet-kábelt kínálja, amelyet megvásárolhat, de nem széles körben elérhető, és csak néhány támogató hálózati hardverlehetőséget kínál. A 7a szabványt úgy tervezték, hogy 40 Gigabit Ethernet-kapcsolatokat támogasson 50 méteres távolságig, és – a Cat 7-hez hasonlóan, de a teljes sávszélesség javításával – több mint 50%-kal. Ez a javulás bizonyos esetekben hasznos lehet, de a Cat 7a kábelek sokkal drágábbak, mint bármely más lehetőség, és az iparági támogatás hiánya miatt a Cat 8 kábelek használatával elkerülhető.

Cat 8

Ez a szabvány 2000 MHz-es maximális frekvenciát és 30 méteren akár 40 Gbps sebességet ígér. Ez a magas frekvencia árnyékolást is igényel, ami azt jelenti, hogy árnyékolatlan Cat 8-as kábeleket soha nem fog találni. Sőt, a Cat 8 két csatlakozót támogat. Így csak három összekapcsolt kábelt tesz lehetővé, amelyek együttes hossza 30 méter. A Cat 8-as kábelek többe kerülnek, mint más lehetőségek, de az utóbbi években megfizethetőbbé váltak. Egy 10 láb hosszú Cat 8-as kábelre 15 dollár alatt is találhat opciókat.

A Cat 8 az egyetlen olyan kábel is, amely megfelel a legújabb IEEE-szabványoknak (a fent említett 40 Gbps és 2000 MHz-es frekvencia), ami az egyik ok, amiért a jelentősen magasabb költségek ellenére is nagyszerű választás a jövőbiztosításhoz. Bónuszként a Cat 7-es csatlakozói zűrzavart is kihagyja.

Melyik Ethernet-kábel a legjobb?

Ez az Ön igényeitől függ, de a legtöbb otthoni felhasználó számára a Cat 6 bőven elegendő a nagy sebességű hálózatépítéshez, a gyors internetkapcsolathoz és az olyan alacsony késleltetésű feladatokhoz, mint a játék. Ha nagyobb teljesítményre vágyik nagyobb távolságokon – 150 láb felett -, akkor a Cat 6a kábelt érdemes megfontolni.

Ha teljesen jövőbiztos hálózatot szeretne, vagy adatközpont-szintű teljesítményt szeretne, akkor a Cat 8 is egy lehetőség, bár drágább. Hagyja figyelmen kívül a Cat 7-et és származékait, nem éri meg a további megfelelési aggályok miatt felmerülő gondokat.

Ha olyan forgalmas környezetben telepít Ethernet-kábelt, ahol sok elektronikus eszköz, vezeték nélküli jelek vagy szivárgó mikrohullámok vannak, akkor mindenképpen vizsgálja meg a kiegészítő árnyékolással ellátott Ethernet-kábeleket. Ezek általában a kábelek újabb kategóriái, bár nem mindig.

Az Ethernet-csatlakozókról

Az Ethernet-csatlakozók speciális kialakításúak, nyolc csapot tartalmaznak, amelyeknek a helyükön kell rögzülniük, jellemzően 8P8C csatlakozónak nevezik őket. Az Ethernet-kábeleknek többféle 8P8C csatlakozótípusa van, és a különbség ismerete segít a különböző Ethernet-kategóriák jobb megértésében:

RJ45

Ez a szabványos Registered Jack 45-ös csatlakozó, vagy hogy a nem hivatalos nevét adjuk, 8P/8C. Két változata létezik a vezetékek színezése és elrendezése alapján: a népszerűbb T568B szabvány és a kevésbé elterjedt T568A szabvány (nem különösebben fontos, hacsak nem végez részletes kábelezést). Az RJ45-ös csatlakozót szinte minden Ethernet-kategóriában használják, a Cat 1-től a Cat 6-ig, valamint a Cat 8-ig.

GG45

Az Ethernet Cat 7 kábelek a GigaGate45 vagy GG45 csatlakozót használják. A GG45 több kiegészítő vezetékkel érkezett némi frekvencia sokoldalúság érdekében. Ez visszafelé kompatibilis az RJ45-ös csatlakozókkal, de az új csatlakozót nagyrészt feleslegesnek ítélték, ezért a Cat 8 továbbra is az RJ45-öt használja.

EtherCON RJ45

Az RJ45-ös csatlakozókat könnyű használni, de nem mindig tartósak – a beépített műanyag kapcsok eltörhetnek. Az EtherCON a Neutrik által gyártott RJ45-ös csatlakozó robosztus változata, amelyet olyan helyzetekben használnak, ahol a hagyományos RJ45-ös csatlakozó túl törékeny, gyakran professzionális A/V munkáknál.

Árnyékolás és fóliázás

Az Ethernet-kábelek érzékenyek az elektromágneses interferenciára és hasonló problémákra. Ez komoly problémákat okozhat, ha a kábeleket kültéren, nagyfeszültségű berendezések közelében vagy más kommunikációs kábelek mellett vezetik. A megoldás? A kábeleket szigetelő árnyékolás.

Az Ethernet-kábelek árnyékolási állapotát gyorsan megállapíthatja a kábeleken található kódok alapján. Az U/UTP jellemzően azt jelenti, hogy egyáltalán nincs árnyékolás: Technológiával teli világunkban ezek a kábelek egyre kevésbé elterjedtek, de alapvető otthoni célokra még mindig alkalmasak, amíg a kábelek távol maradnak a nagy készülékektől.

Az “F” azt jelenti, hogy fóliás árnyékolás van rajta. Ez egy fémfóliából, rézből vagy alumíniumból álló réteg, amely a tartósság érdekében poliészter borítást kap. Ez egy olcsó módszer az Ethernet-kábelek árnyékolására, és nagyon hatékony, de bizonyos környezetben a fólia idővel elhasználódhat, és hajlamos a szakadásra.

Az “S” betű a fonott árnyékolást jelzi, amely nagyon vékony réz- vagy ónhuzalból készült szövés. Ez tartósabb, mint a fólia, de a lefedettség nem olyan teljes.

Az is lehetséges, hogy a kábelek többféle árnyékolási megoldással rendelkeznek, és lehetnek olyan kábelek is, amelyek fonott árnyékolással vannak ellátva, de a belső vezetékeken nincs fólia. Az “F” és a “TP” azt jelenti, hogy maga a kábel fóliaréteggel van bevonva, de a benne lévő sodrott pár (TP) vezetékek külön-külön árnyékolatlanok. Néha az “STP” jelzi, hogy a kábelen valamilyen árnyékolás van, anélkül, hogy konkrétumokat közölnének.

Ethernet kábel típusok

Az Ethernet-kábelek a teljesítményspecifikációk mellett különböző kivitelben is kaphatók. Egyes Ethernet-kábel stílusok speciális munkakörök vagy környezetek figyelembevételével készülnek, így az Ethernet-kábel választását a felhasználási helyhez igazíthatja. Íme néhány gyakori példa:

Vékony és ultra-vékony

Ezek a kábelek nagyon kompakt burkolatot használnak a vékonyabb összprofil érdekében. Ez hasznos lehet bizonyos adatközpontokban és szerverszobákban, ahol a hely nagyon korlátozott, és a jobb légáramláshoz több hely szükséges, ami javítja a hűtést. Ez azonban korlátozottabb árnyékolást jelenthet, ezért ezt tartsa szem előtt.

Lapos

A lapos Ethernet-kábeleket könnyebb a szőnyegek, lábazati deszkák és ajtónyílások alatt vezetni. Kevésbé jelentenek botlásveszélyt, és általában könnyebb elrejteni őket.

Tömör mag

Ez tömör rézhuzalokat jelent, szemben a rézzel körbetekert alumíniummal. A tömör vezetékek nagyobb Ethernet-berendezésekben és jobb minőségű kábelekben gyakrabban fordulnak elő, ahol nagyobb távolságokat tesznek meg. A tömör vezetékű Ethernet-kábelek általában hosszabb ideig megőrzik a jeleket, és segítenek csökkenteni a jelveszteséget.

Páncélozott

Ezeket a kábeleket vastag külső réteggel tervezték az extra védelem érdekében. Ezáltal alkalmasabbak kültéri telepítésekhez és más olyan környezetekhez, ahol a korrózió vagy a sérülés problémát jelenthet.

Fonott

Ezeknél a kábeleknél a külső oldalon nejlonfonat található, amely jobban védi a burkolatot, és segít megelőzni a gyakori hajlítás vagy más okok okozta sérüléseket.

Ethernet kábel színei

Technikailag az Ethernet-kábel színe nem számít, és nem képvisel semmilyen teljesítményjellemzőt. A kábelgyártók azért rendelhetnek meghatározott színeket, hogy tudják, mire használják az adott kábelt, azonosítani tudják a csatlakozótípust, vagy megkülönböztessék a csatlakozásukat más gyártóktól.

A zöld például crossover-kapcsolatokat, a sárga a PoE (Power over Ethernet), a kék a szerverekhez tervezett kábeleket stb. jelentheti. De itt nincs szigorú szabály: Sok telepítő egyszerűen csak azért használja a színeket, hogy az adatközpontokban az összetett Ethernet-kábel-összeállítások áttekinthetőbbek legyenek.

Ethernet kábelezési alternatívák

Ha nem szeretne vezeték nélküli kábelt használni, de a hagyományos Ethernet sem nyerte el a tetszését, akkor az Ethernetnek van néhány különböző változata, amelyet használhat.

Powerline-adapterek

Ez egy olyan egyedi beállítás, ahol a kapcsolatok mind az Ethernet-kábelek, mind az otthoni elektromos vezetékek segítségével jönnek létre. Ez lehetővé teszi az emberek számára, hogy az internetkapcsolatokat a házban lévő konnektorokon keresztül futtassák, ez egy tisztább beállítás, amelynek engedélyezéséhez adapterekre van szükség. Szeretne többet megtudni? Itt van minden, amit a Powerline-hálózatokról tudni kell.

PoLRE

A PoLRE a Power over Long Reach Ethernet rövidítése, egy speciális Ethernet-kapcsoló beállítás, amelyet különösen hosszú, például több mint 1000 láb hosszú kábelfutamokhoz használnak. Nagy irodaházak és hasonló épületek telefonos beállításainál használják, hogy egyszerűsítse a csatlakozásokat, helyet takarítson meg, és gyorsan telefonos kapcsolatot biztosítson az összes szükséges végponthoz.

Ethernet a COAX/MoCA-n keresztül

Mindkét kifejezés ugyanazt jelenti: olyan egyedi adapterpárt használnak, amely az internetadatokat koaxiális kapcsolaton keresztül küldi. Ezt jellemzően arra használják, hogy az internetadatokat közvetlenül médialejátszókhoz és házimozihoz küldjék.