Ha elfoglalt életmódot folytat, bármi, amit megtehet annak érdekében, hogy egy kicsit könnyebbé és kényelmesebbé tegye, isteni ajándék lehet. Ezért lehet csábító lehetőség, hogy otthonát a legújabb Internet of Things (IoT) eszközökkel szerelje fel.

Végtére is, nem szeretné, ha megnézhetné a kutyát, miközben távol van otthonától, vagy megnézheti, ki csengeti be az ajtót? Ha hideg hívóról van szó, akkor ezt láthatja, és egyszerűen figyelmen kívül hagyhatja, ha viszont a postás, akkor megmondhatja neki, hogy a csomagját egy kijelölt biztonságos helyen hagyja.



A dolgok interneten gyorsan növekednek



Nos, a helyzet az, hogy mindezt és még sok mást megtehet a jelenleg elérhető eszközökkel. Az otthon fűtése, a világítás vezérlése, a sütő bekapcsolása és a mosógép elindítása mind távolról, telefonjáról vagy számítógépéről, amikor éppen nincs ott.

Ezt a tárgyak internete néven ismerik, és gyorsan növekszik, egy olyan kultúra ösztönzésével, amely digitális kapcsolódást és az élet minden területén alkalmazható intelligens eszközöket igényel.

Noha ez a kapcsolati szint nagyszerű, van néhány jelentős hátránya, amelyekkel tisztában kell lennie. Megfelelő felügyelet és biztonság nélkül a csatlakoztatott IoT-eszközökkel teli intelligens otthona élő rémálommá válhat, ha hackerek célpontjaivá válnak.

Sokan természetesen nem veszik észre, milyen sebezhetőek lehetnek, amikor a legtöbbet hozzák ki az IoT-ből.

Számos biztonsági és adatvédelmi kockázat létezik, amelyek komoly fenyegetést jelentenek. Minden olyan eszköz, amely megosztja a vezeték nélküli hálózatot, eredendően ki van téve a biztonság megsértésének. Amikor valaki hozzáfér az okoseszközeihez, begyűjtheti az Ön adatait és manipulálhatja azokat. Néhány okosotthoni eszközzel — pl. kamerák és sütők — ez kifejezetten veszélyes. Valójában a Ring eszköz kevésbé biztonságossá teheti otthonát. Szerencsére számos biztonsági intézkedést megtehet IoT-eszközeinek biztonsága érdekében.

5 módszer az IoT-eszközök családjának védelmére

Ha még egyiket sem tette meg ezek közül, vagy legalább nem ellenőrizte eszközeit, hogy megbizonyosodjon arról, hogy megfelelnek-e a következő pontoknak, akkor ezt azonnal meg kell tennie, ha sok okoseszközt használ.

Kezdje az Routerrel

Az Ön Routere (útválasztó) az okosotthona „bejárati ajtaja”. Csakúgy, mint a fizikai bejárati ajtaját, az útválasztó bejárati ajtaját is szilárd zárakkal kell rögzíteni. Soha nem tudhatod, ki fog kopogtatni.

A biztonságos intelligens otthon tehát a routerrel kezdődik. Ez az a hub, amely összeköti az összes eszközét az IoT-vel, és lehetővé teszi azok működését. A legtöbben azt az útválasztót használják, amelyet az internetszolgáltatójuk biztosított számukra, azonban mindig a legjobb, ha olyan routerre fektet be, amely jobb és alapkivitelben magasabb fokú biztonságot nyújt.

Az internetszolgáltató által biztosított útválasztó használatával nincs semmi baj, de nem lesz túlzottan biztonságos.

Hozzon létre egy másodlagos vagy „vendég” hálózatot

Több hálózatot is létrehozhat a Wi-Fi útválasztón. Ezt többnyire szülői felügyelettel rendelkező gyerekhálózatok vagy vendéghálózatok létrehozására használják a látogatók számára. Érdemes lehet létrehozni egy további hálózatot, amely kizárólag az IoT-eszközök csatlakoztatására szolgál. Ezzel megakadályozza, hogy a potenciális hackerek hozzáférjenek az érzékeny adatokhoz, megosztott fájlokhoz és más eszközökhöz, ha megsértik a hálózatot.

A Wi-Fi útválasztó összes hálózatát erős titkosítási módszerrel és robusztus jelszóval kell védeni. Az útválasztók esetében a szabványos és legbiztonságosabb titkosítási módszert WPA2-nek hívják. Mindig ezt kell használni, még vendéghálózatok esetén is.

A jelszavak esetében kerülje a gyakori és könnyen kitalálható dolgokat. Az erős jelszó betűkből, számokból és szimbólumokból áll, és minden hálózatnak egyedi jelszóval kell rendelkeznie. Használhat jelszókezelőt, hogy mindet megjegyezze. Soha ne használja az útválasztó alapértelmezett felhasználónevét és jelszavát.

A másodlagos és harmadlagos hálózat létrehozása egyszerű, és a legtöbb útválasztó lehetővé teszi ezt egy felhasználóbarát grafikus felületen keresztül.

Ellenőrizze az IoT-eszköz beállításait, és frissítse azokat

Az IoT-eszköz valószínűleg alapértelmezett biztonsági beállításokkal rendelkezik, és érdemes lehet megfontolni ezek módosítását. Nem minden gyártó tartja szem előtt az Ön érdekeit, és az alapértelmezett beállítások előnyösebbek lehetnek, mint Ön.

IoT-eszközt használ alapértelmezett jelszóval? Változtasd meg!

Ezenkívül ellenőrizze, hogy nincsenek-e engedélyezve olyan funkciók, amelyekre nincs szüksége. Előfordulhat például, hogy nincs szükség távoli és mikrofon-hozzáférésre, de hálózati hozzáférésre igen. Ez az eszköztől és céljától függ.

Kerülje el a szoftverfrissítések elhalasztását, mivel ezek gyakran a biztonsági rések javításai. Sok IoT-eszköz figyelmezteti Önt, ha frissítés érhető el, de érdemes gyakran átnézni a gyártói webhelyeket.

Engedélyezze a kéttényezős hitelesítést



Ha bármelyik eszköze kétfaktoros hitelesítést kínál, használja azt. A kéttényezős hitelesítés egy további biztonsági réteg az eszköz jelszaván felül, amely másodlagos hitelesítést igényel — a hozzáférés megadása előtt e-mailben vagy SMS-ben elküldött egyszeri kód.

Megfelelő használat esetén a kéttényezős hitelesítés megakadályozhatja, hogy a rosszfiúk hozzáférjenek fiókjaihoz, és átvegyék az irányítást az IoT-eszközök felett.

Kapcsolja ki az UPnP funkciókat

Az IoT-eszközök általában rendelkeznek Universal Plug in and Play (UPnP) funkciókkal, amelyek lehetővé teszik a különböző eszközök egymás megtalálását és összekapcsolását. Bár ez kényelmes, és szükségtelenné teszi az egyes eszközök külön konfigurálását, a protokollok helyi hálózatokra támaszkodnak az egymáshoz való kapcsolódáshoz, és ezek sebezhetőek a harmadik fél támadóival szemben.

Ha támadás történik, az UPnP lehetővé teszi több eszköz egyidejű elérését. Sokkal biztonságosabb, ha egyszerűen kikapcsolja, és manuálisan konfigurálja az eszközöket.