Ha az “IP-cím” és a “MAC-cím” kifejezéstől megfordul a feje, ne aggódjon; viszonylag könnyen érthető kifejezéseket. Sőt, még csak nem is olyan, mint a megszokott postai szolgáltatás!



Mi az IP-cím?

Az Internet Protocol (IP) cím olyan egyedi számkészlet, amely azonosítja az internethez csatlakozó eszközt. Ahhoz, hogy megértsük, honnan származik ez a cím, meg kell értenünk egy kicsit az internet működését.



Egyszerűen fogalmazva, az internet különálló hálózatokból áll, amelyek össze vannak kapcsolva. Minden hálózatot internetszolgáltatónak (ISP) neveznek, és ha egy ISP-től vásárol szolgáltatást, csatlakozhat az adott internetszolgáltató hálózatához. Ezután hozzáférhet az internetszolgáltatójához kapcsolódó többi hálózathoz.

Minden internetszolgáltató rendelkezik egy általa kezelt IP-címkészlettel, és a szolgáltatás megvásárlásakor hozzárendel egy IP-címet. Amikor az internetről származó adatoknak el kell jutniuk Önhöz, az internetszolgáltató hálózata látja, hogy az Ön egyedi IP-címe a cél, majd továbbítja az adatokat Önnek.

Kétféle IP-cím létezik:

  • IPv4, amely négy, pontokkal elválasztott számkészletnek tűnik, mindegyik szám 0 és 255 között van.
    • például. 54.221.192.241
  • IPv6, amely úgy néz ki, mint nyolc kettősponttal elválasztott négy karakterből álló karakterlánc, amelyek mindegyike számokat és kisbetűket tartalmaz.
    • például. 0:0:0:0:0:ffff:36dd:c0f1

Annak ellenére, hogy összesen 4,3 milliárd lehetséges cím létezik az IPv4 használatával, nagyjából mindegyik foglalt, és kifogyóban van. A világ ezért migrál az IPv6-ra, amelyből összesen több mint 320 bizonytalan(!) lehetséges IPv6-cím létezik. Ha nem tudja, mi az a bizonytalanság, akkor ez így néz ki:

The specified language : markup does not exist'
Code generation failed!!

Ennek bőven elegendőnek kell lennie az emberiség által gyártott összes eszköz kezelésére!

Mi az a MAC-cím?

A Media Access Control (MAC) cím egy egyedi “hálózati interfészt” azonosít az eszközben. Míg az IP-címeket az internetszolgáltatók osztják ki, és az eszközök csatlakoztatásakor és leválasztásakor újra hozzárendelhetők, a MAC-címek fizikai adapterhez vannak kötve, és a gyártók rendelik hozzá őket.

A MAC-cím egy 12 jegyű karakterlánc, amelyben minden számjegy lehet 0-tól 9-ig tetszőleges szám vagy egy A és F közötti betű. Az olvashatóság érdekében a karakterláncot darabokra osztjuk. Három általános formátum létezik, az első a leggyakoribb és preferált:

  1. 68:7F:74:12:34:56
  2. 68-7F-74-12-34-56
  3. 687.F74.123.456


Az első hat számjegy (az úgynevezett “előtag”) az adapter gyártóját, míg az utolsó hat számjegy az adott adapter egyedi azonosító számát jelöli. A MAC-cím nem tartalmaz információt arról, hogy az eszköz melyik hálózathoz csatlakozik.

Mire használhatók az IP-címek és a MAC-címek?

Az IP-cím az adatok egyik hálózatból a másik hálózatba történő átvitelére szolgál a TCP/IP protokoll használatával. A MAC-cím arra szolgál, hogy az adatokat a megfelelő hálózaton lévő eszközre továbbítsák.



Tegyük fel, hogy csomagot szeretne küldeni jó barátjának, John Smithnek. John neve nem elég egyedi azonosítóként, ezért nem küldhetjük el a „John Smith” feliratú csomagot, és várhatjuk, hogy megérkezzen.

Azonban mi lenne, ha a felmenőit (azaz a “gyártóját”) beépítenénk a nevébe? Ha ezt tennénk, úgy hívnák, hogy “John Smith, Edward fia, George fia,…” Menjünk vissza eléggé, és egyedivé válik. Ilyen a MAC-cím.

Noha ez elegendő lenne ahhoz, hogy a csomagot eljussa Johnhoz, nem mondhatja csak azt a postának, hogy küldje el “John Smithnek, Edward fiának, George fiának,… a postának fájdalmas lenne megtalálni. Ezért kell a lakcíme.

De az otthoni cím önmagában sem elég. Szükséged lesz jó barátod, John nevére is, hogy ne keverje össze az egész Smith családot, hogy kinek szól a csomag, amikor megérkezik.

Mint ilyen, az otthoni cím IP-címként működik; ott van a cél. A MAC-cím olyan, mint a barátja, John Smith neve: ki (vagy mi) a célpont.

IP- és MAC-címek összehasonlítása postai szolgáltatással

Tehát bontsuk le a postai példánkat szakkifejezésekre. Az útválasztó/modem egyedi IP-címmel rendelkezik, amelyet az internetszolgáltató rendelt ki. Ez olyan, mintha John Smith otthonának van egy címe, amelyet a posta rendelt ki.

Az útválasztó minden eszközének egyedi MAC-címe van, hasonlóan ahhoz, ahogy John Smith otthonában mindenkinek van azonosító neve. Az IP-cím eljuttatja az adatokat az útválasztóhoz, mintha egy kézbesítő a csomagot John Smith küszöbére tenné.

Ezután a címkén található név használatával John Smith megkaphatja a csomagját, hasonlóan ahhoz, ahogy a MAC-cím azonosítja, hogy melyik eszköz melyik.

A MAC-címek jelentősége

A Mac-címek lehetővé teszik az eszközök szűrését a modern útválasztókon: megmondhatja az útválasztónak, hogy megtagadja a hozzáférést bizonyos MAC-címekhez (azaz bizonyos fizikai eszközökhöz), vagy csak bizonyos MAC-címekhez engedélyezze a csatlakozást.

Ugyanezt nem teheti meg az IP-címekkel, mert az útválasztók belső IP-címeket rendelnek az eszközökhöz csatlakozáskor, és újrahasznosítják azokat, amikor az eszközök lekapcsolódnak.

Ezért lehet, hogy az okostelefon belső IP-címe reggel 192.168.0.1, de amikor hazaér a munkából, 192.168.0.3. Ezért nem szűrhet egy eszközt az IP-címe alapján, mert az mindig változik.

A MAC-címek másik remek módja a Wake-on-LAN aktiválása. Az Ethernet-adapterek képesek fogadni egy „varázscsomagot”, amely az eszköz bekapcsolását idézi elő, még akkor is, ha le van állítva.

A mágikus csomag bárhonnan elküldhető ugyanazon a hálózaton, és a fogadó eszköz Ethernet-adapterének MAC-címe alapján tudja a varázscsomag, hogy merre kell menni.

Ahol az IP- és MAC-címek hiányoznak

Emlékszel, hogyan jelöli az IP-cím egy eszköz internetszolgáltatóhoz való csatlakozását? Nos, mi történik, ha egy második eszköz csatlakozik a fő eszközhöz, és azon keresztül irányítja az összes internetes tevékenységét? Úgy tűnik, hogy a második eszköz tevékenységei a fő eszközök az internet többi részén.

Alapvetően így rejtheti el az IP-címét mások elől. Noha ebben nincs semmi eleve rossz, biztonsági problémákhoz vezethet. Például egy rosszindulatú hacker, aki okosan több meghatalmazott mögé bújik, megnehezítheti a hatóságok számára a felkutatását.

Egy másik furcsaság, hogy az IP-címek nyomon követhetők. Például elegendő erővel valaki láthatja, hogy hol laksz az IP-címeddel.

És ott van az IP-ütközések lehetséges problémája is, amikor két vagy több eszköz ugyanazon az IP-címen osztozik. Ez többnyire helyi hálózaton belül történik.

Ami a MAC-címeket illeti, igazából egyetlen problémát kell tudni: meglepően könnyű megváltoztatni egy eszköz MAC-címét. Ez meghiúsítja a gyártó által hozzárendelt egyedi azonosító célját, mivel bárki „hamisíthatja” egy másik MAC-címét. Szinte használhatatlanná teszi az olyan funkciókat is, mint a MAC-szűrés.

IP- és MAC-című visszafejtve

Hibáik ellenére az IP- és MAC-címek továbbra is hasznosak és fontosak, így nem tűnnek el egyhamar. Remélhetőleg most már megérti, mik ezek, hogyan működnek, és miért van szükségünk rájuk.

Most, hogy tudja, mi az IP-cím, ismeri számítógépe saját címét? Ha valamilyen okból le kell szereznie, ne aggódjon; általában nagyon könnyű megtalálni, függetlenül attól, hogy melyik operációs rendszert használja.