A tápegység (Power Supply Unit, PSU) talán nem olyan izgalmas vagy látványos, mint egy vadonatúj grafikus kártya, de ez még nem jelenti azt, hogy megspórolhatod rajta. A tápegység a számítógéped alkatrészeinek a dobogó szíve, és ha olcsót veszel, akkor az egész számítógépet fenyegeti!

Vizsgáljuk meg, mit kell tudnod a tápegységekről, amikor saját számítógépet építesz.

Ha segítségre van szükséged, állunk rendelkezésedre!

Folyamatos teljesítmény a csúcsteljesítménynél jobb



A teljesítmény (watt) az alapvető szám, amely segít megkülönböztetni, milyen tápegységre van szükséged, és hogyan van értékelve. Egyszerűen fogalmazva, ez az összes watt, amit a tápegység képes biztosítani a számítógép különböző részei számára. Találhatsz olyan modelleket, amelyek 300 wattot szolgáltatnak, és vannak, amelyek akár 1200 wattig is képesek.

Kép forrása: Trodler / Shutterstock.com Bár a modellek büszkén hirdetik ezt a számot a dobozon, az nem feltétlenül mond mindent. Tegyük fel, hogy látsz egy 500 wattos tápegységet. Ha azt állítja, hogy folyamatos teljesítmény, az nagyszerű. Ha csúcsteljesítményt jelöl, talán érdemes kihagyni. Általában az adott modell műszaki adatainál ellenőrizheted, hogy melyik típusról van szó.

A folyamatos teljesítmény és a csúcsteljesítmény a gyártó által végzett tesztek alapján értékeltek. A folyamatos teljesítmény azt jelenti, hogy folyamatosan képes szállítani az adott 500 wattot ingadozások nélkül. A csúcsteljesítmény azt jelzi, hogy 500 watt a maximális teljesítmény, amit képes szállítani, de valószínűleg csak rövid ideig, mielőtt csökkenne.

Egyszerű vásárlói szempontból nézve keress olyan folyamatos teljesítmény értékeléseket, amelyek figyelmen kívül hagyják a csúcsteljesítmény értékeléseket, és kerüld azokat a termékeket, amelyek nem hirdetik folyamatos teljesítményük értékelését. Ha nem tudod megállapítani, hogy melyik típusról van szó, ne vállald a kockázatot, hanem menj tovább.

Mennyi wattot igényelsz?

Nem minden számítógép azonos, így mindegyiknek más mértékű tápellátásra van szüksége. Egy high-end játékra tervezett számítógép több wattot igényel a működéshez, mint egy egyszerű irodai gép. Ez azért van, mert a hatékony processzorok és grafikus kártyák nagyobb teljesítményt igényelnek.

Ha alulméretezett tápegységet vásárolsz, a számítógéped elveszítheti az energiát intenzív folyamatok közben. De hogyan számolhatod ki, hogy mennyire van szükséged valójában? Szerencsére az internet tele van olyan forrásokkal, amelyek segítenek kiszámítani a számítógéped energiaigényét.

Próbáld ki az Outervision Extreme Power Supply Calculator vagy a Cooler Master Power Supply Calculator eszközöket. Ha értesz hozzá, a Cooler Master változata jobb, de ha bizonytalan vagy az adatokat illetően, maradj az Outervision alapvető számológépénél.



Mindkét számológép segít megállapítani, mennyi wattot igényelsz, és attól függően, hogy hogyan adtad meg az információkat, bátran kerekítheted a legközelebbi tápegység értékre.

Valójában akár két lépcsővel is feljebb léphetsz. Például, ha a számológép azt mondja, hogy 370 wattot igényelsz, akkor egy 400 wattos tápegység is megfelelő lehet, de 500 watt sem lenne rossz. Ez különösen igaz, ha tervezel további alkatrészek hozzáadását a jövőben.

Energia megtakarítása igazi minősített tápegységekkel

Társadalmunk folyamatos energiaigényére való tekintettel érdemes környezetbarát elektronikát vásárolni. Még ha nem is érdekel a környezetvédelem, vagy 100 százalékosan zöld energia szolgáltatót használsz, az igazi minősített tápegységek jelentős megtakarítást jelenthetnek az energiafelhasználásodban.

Tehát mi az igazi minősített tápegység? Amikor működik, a tápegység az AC áramot veszi az aljzatról, és átalakítja DC árammá, amit aztán az összes részre küld.

Általában a tápegység valamennyi energiát pazarolja az átalakítási folyamat során. Ezért a tápegység hatékonysága arról szól, hogy mennyit képes átalakítani, és mennyit pazarol.

Tehát az 80 százalékos hatékonyság azt jelzi, hogy az AC áram 80 százalékát képes átalakítani DC árammá. Hasonlóképpen, a 50 százalékos hatékonyság azt jelzi, hogy az AC áram 50 százalékát képes átalakítani DC árammá. Egyszerűbb szavakkal: a magasabb hatékonysági százalék jobb, és kevesebb energiaigényt jelent az aljzattól.



A leginkább hatékony tápegységek azok, amelyek rendelkeznek egy független minősítő által megadott 80 Plus minősítéssel. Még az 80 Plus tápegységek között is vannak különböző szintek: 80 Plus, 80 Plus Bronze, 80 Plus Silver, 80 Plus Gold, 80 Plus Platinum, 80 Plus Titanium. (Ezek a legrosszabbtól a legjobbig vannak sorrendben.)

Ezen hatékony tápegységek további előnye, hogy sokkal kevesebb hőt termelnek, mint más tápegységek, és általában halkabb hangerőn működnek. A gyártók büszkén hirdetik az 80 Plus minősített tápegységeket, de ha nehézségeid vannak az információk megtalálásával, ellenőrizd az 80 Plus tápegységek teljes listáját.

A részletek kitalálása

Eddig csak a tápegységek alapvető szempontjairól volt szó. Ahogy minden technológia esetén, részleteiben is elmélyülhetsz, és sokkal specifikusabbá teheted a vásárlási döntésedet. Ha azonban kezdő vagy, akkor a fent említett három szempont lesz a legfontosabb számodra.

Ezzel együtt, vannak más olyan kifejezések is, amelyekkel találkozhatsz, amikor tápegységet vásárolsz. Ezek közül néhány nem túl fontos az új tápegységekhez, míg néhány igen fontos. Érdemes megtanulni, hogy melyeket hagyj figyelmen kívül, és mire figyelj oda.

  • AT vs. ATX vs. mATX: Néha találkozhatunk “AT”, “ATX” vagy “mATX” számítógépekhez tervezett tápegységekkel. Ezeket a kifejezéseket különböző méretű és kialakítású alaplapok leírására használják, amelyeknek így eltérő tápellátási igényeik vannak. Ellenőrizze le kétszer is, hogy milyen alaplapja van (a specifikációban a “formátumok” alatt kell szerepelnie), és vásároljon hozzá illő tápegységet.
  • Sínek: Lehet kapni többsínes vagy egysínes tápegységeket. Mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai, és most nem kell a technikai részletekkel foglalkoznod. Ha olyan területen élsz, ahol az áramellátás ingadozása vagy kiesése normális, akkor érdemes a többsínes megoldást választanod. Minden más forgatókönyvhöz, vagy ha jó szünetmentes tápegységet (UPS) használ, szerezzen be egysínű tápegységet.
  • Feszültségstabilitás: Ha az összes fenti négyzetet kipipálja, akkor a feszültségstabilitás nem lesz kérdéses. Ez alapvetően a tápegység azon képességére utal, hogy folyamatosan 12V-os feszültségen képes áramot szolgáltatni anélkül, hogy az leesne.
  • Kábelezés vagy csatlakozók: Hacsak nem egy csúcskategóriás, speciális tápegységet vásárol, akkor a dobozban található kábelezéssel is jól járhat. A csúcskategóriás tápegységek úgynevezett “moduláris kábelezést” kínálnak, amely lehetővé teszi, hogy egyedi kábeleket és tűs csatlakozókat illesszen hozzá, hogy az alkatrészeit csatlakoztathassa hozzá. Az átlagos felhasználó számára nem fontos.
  • Javítóegységek és tartozékok: Nincs szüksége teljesítménymérőre vagy útmutatókra a tápegység javításához. Ha problémát diagnosztizál a tápegységgel, az egyetlen lehetőséged, hogy kicseréled, és reméled, hogy még garanciális.

A megbízható gyártók választása

Akkor miért is nyaggatjuk a minőségi tápegység megvásárlását ahelyett, hogy csak a PC tokkal vagy egy viszonylag ismeretlen márka modelljeivel együtt vásárolnánk?

Ahogy fentebb említettük, a tápegységed a számítógépes rendszered minden alkatrészére hatással van, és áramkimaradás esetén az áramkörök megsülhetnek.

De ettől eltekintve a minőségi tápegységeknek más előnyei is vannak, amelyek miatt érdemes őket használni. Íme néhány:

  • Hosszú ideig tartanak. Nem, tényleg. Nagy az esélye annak, hogy ha most veszel egy minőségi tápegységet, amely körülbelül 100-200 W-tal nagyobb teljesítményű, mint amire jelenleg szükséged van, akkor azt a következő PC-frissítéskor is használni tudod majd. Legalábbis több évig kitart majd.
  • Van viszonteladói értékük! Új tápegységre frissít? A Craigslisten és az eBayen találhat vevőket a régi tápegységére. A fenébe is, még barkácsprojektekhez is felhasználhatja asztali tápegységként.
  • A szabványosított méretek lehetővé teszik, hogy a régi tápegységekkel is kreatív legyen. Mivel minden tápegység általában ugyanolyan alakú, csak találjon egy egyszerű tokot, és máris készíthet magának egy hűvös és csendes médiaközpontot.

Hol talál megbízható véleményeket

A gyártók állandóan új PSU-modelleket adnak ki, és ez egy viszonylag hiánypótló számítógépes alkatrész a tech reviewerek számára. Íme néhány jól ismert és elismert márka, hogy elindulhasson: Corsair, Cooler Master, Antec, Be Quiet, Seasonic és XFX.

Ha végigment a fent említett lépéseken, akkor már tisztában kell lennie azzal, hogy hány wattra van szüksége, mely megbízható márka modelljei rendelkeznek 80 Plus tanúsítvánnyal erre a teljesítményre, és mi fér bele a költségvetésébe. Most itt az ideje, hogy ténylegesen végezzen egy kis kutatást.

A JonnyGuru fórumok tele vannak a tápegységekkel kapcsolatos véleményekkel és visszajelzésekkel, és érdemes keresni a PSU márkájára és modelljére. A Reddit /r/buildapc oldalára is átmehetsz, hogy megtudd, mely tápegységek felé hajlanak az emberek.