Adatokat lop, beleértve belépési azonosítókat, böngészési előzményeket, könyvjelzőket és még telepített játékokat is.



A kiberbiztonsági kutatók egy új, “Meduza Stealer” nevű Windows-alapú rosszindulatú szoftvert fedeztek fel, amely haladó adatlopási technikákkal rendelkezik és olyan kialakítással rendelkezik, amely lehetővé teszi a felderítés elkerülését. Az Uptycs Threat Research csapata a sötét webes fórumokat és a Telegram csatornákat figyelve bukkant rá a rosszindulatú szoftverre.

A “Meduza Stealer” elnevezést kapta a kutatók által, az alkotója, a Meduza néven ismert fenyegetési szereplő után.

“A rejtélyes ‘Meduza’ néven ismert személy által létrehozott ez a rosszindulatú szoftver kifejezetten a Windows felhasználókra és szervezetekre irányul, jelenleg csak tíz konkrét országot kímélve meg” – írta az Uptycs.

Ezek az országok feltűnő módon mind földrajzilag és politikailag közel vannak Oroszországhoz.

“A Meduza Stealernek egyetlen célja van: átfogó adatlopás. Ellopja a felhasználók böngészési tevékenységét és széles körű böngészővel kapcsolatos adatokat nyer ki.”

A kutatók figyelmeztettek, hogy még jelszókezelők, kriptopénztárca-bővítmények és kétfaktoros azonosítás (2FA) bővítmények is veszélyben vannak.

A Meduza Stealer alkotója az új rosszindulatú szoftvert olyan módon népszerűsíti, hogy bemutatja annak képességét, hogy hatékonyan kikerülje a közismert víruskereső szoftverek felderítését.

A fő cél látszólag az adatlopás.

Az Uptycs jelentése szerint a Meduza Stealer képes adatokat gyűjteni 19 jelszókezelő alkalmazásból, 76 kriptopénztárcából és 95 webböngészőből, valamint olyan alkalmazásokból, mint a Discord és a Steam.

A gyűjtött adatok között szerepelnek belépési azonosítók, böngészési előzmények, könyvjelzők, sőt, telepített játékok listája is.

Emellett a rosszindulatú szoftver képes rendszerspecifikus információkat gyűjteni a fertőzött eszközökről, ideértve a számítógép nevét, a rendszer felépítését, a CPU specifikációit, a GPU információit, a földrajzi helyzetet, a hardverazonosító részleteit, a nyilvános IP-címet, a RAM specifikációit, a képernyőfelbontást és az időzónát.

Fenyegetési útvonal

A sikeresen bejutott számítógépen a rosszindulatú szoftver először földrajzi helyzet-ellenőrzést végez.

Ha az ellenőrzés azt mutatja, hogy a célszemély Oroszországban, Kazahsztánban, Fehéroroszországban, Grúziában, Türkmenisztánban, Üzbegisztánban, Örményországban, Kirgizisztánban, Moldovában vagy Tádzsikisztánban tartózkodik, a szoftver leáll.

Ha az elhelyezkedés nem esik az említett országok közé, a rosszindulatú szoftver ellenőrzi az támadó szerver elérhetőségét. Ha a szerver nem érhető el, a szoftver leállítja a tevékenységét.

Ha mindkét feltétel teljesül, a Meduza Stealer folytatja az adatgyűjtést, majd feltölti azokat az támadó szerverre.

Az Uptycs kutatói szerint a Meduza Stealer adminisztrátora “kifinomult marketingstratégiákat” alkalmazott a rosszindulatú szoftver népszerűsítésére különböző kiberbűnözői piactereken és fórumokon.

A lehetséges vásárlók csábítására az admin egy dedikált webes panelen keresztül hozzáférést kínál az ellopott adatokhoz.

Különböző előfizetési lehetőségek állnak a leendő vásárlók rendelkezésére, beleértve egy havi tervet 199 dollárért, egy háromhavi tervet 399 dollárért vagy egy élettartam tervet.

Miután a felhasználó előfizet, teljes hozzáférést kap a Meduza Stealer webes panelhez.

“Ez a funkció lehetővé teszi az előfizetők számára, hogy közvetlenül letöltsék vagy töröljék az ellopott adatokat a weboldalról, ami rendkívüli szintű ellenőrzést biztosít számukra az illegálisan szerzett információik felett” – írja az Uptycs.

Súlyos következmények

A Meduza Stealer figyelmen kívül hagyása súlyos következményekkel járhat az érintett személyek és szervezetek számára.

“Bár a MedA Meduza Stealer nevű rosszindulatú szoftver súlyos következményekkel járhat az érintett egyének és szervezetek számára, ezért az Uptycs óvintézkedéseket javasol annak elkerülése érdekében.

Ezek közé tartozik a számítógépek és alkalmazások rendszeres frissítése, óvatosság a fájlok letöltésekor, erős és egyedi jelszavak használata, valamint gyanús böngészőbővítmények telepítésének elkerülése.

Az ilyen gyakorlatok bevezetése javíthatja a kiberbiztonságot és csökkentheti a Meduza Stealer áldozatává válás valószínűségét.

Fedezze fel ESET Antivirus kínálatunkat!