Nos, ez már hivatalos: A Microsoft bejelentette, hogy a Windows 10 22H2 lesz a Windows 10 utolsó kiadott verziója.

Bár a Windows 10 hivatalosan 2025 októberéig lesz támogatott, a vállalkozásoknak addig sok költségvetési döntést kell meghozniuk. A Windows 11 hardveres mandátuma miatt sok cég az utolsó percig tartó támogatást is ki akarja majd préselni a Windows 10-es beruházásából. A jelenlegi becslések szerint a Windows-felhasználók közel 70%-a még mindig a Windows 10-et használja, és tudom, hogy sokan fogadnak (és remélik), hogy a Microsoft valamilyen mentőövet biztosít a Windows 10 használatának meghosszabbítására – hasonlóan ahhoz, ahogy a vállalat tette a Windows 7 esetében.



Bár sokan azzal érvelnek, hogy az elmúlt néhány évben vásárolt hardverek könnyedén támogatják a Windows 11-et, a valóság az, hogy néhányan egyszerűen nem fogják tudni használni. Alig több mint két év múlva sok felhasználónak érdemes lehet felülvizsgálnia igényeit, telepítési módszereit, sőt azt is, hogy továbbra is hagyományos asztali számítógépeket fogunk-e használni.

A Windows 11-gyel kapcsolatban vannak más problémák is, az egyiket a Microsoft hozta magával, amikor változtatott a menü- és vezérlőrendszereken, a másik a játékosok és az IT-szakemberek közösségeiből származik.

Amikor valakinek bemutatom a Windows 11-et, az első dolog, amit mindig megkérdeznek, hogy “Hová tűnt a kivágás és beillesztés?”. A Windows 10 felhasználói felületének legnagyobb változása a jobb egérgombbal történő kattintás lehetőségeit érintette. A kivágás és beillesztés továbbra is ott van, jól látható helyen – ha hozzászokott a kivágást és beillesztést jelző ikonokhoz. Amint a felhasználók rájönnek, hogy hol találhatók ezek a parancsok, ennek megfelelően végzik el az átállást. Az eltolódás szándékos volt a Microsoft részéről. De nyilvánvalóan nem történt teljes szakítás a hagyományos menürendszerekkel és vezérlőpanelekkel. A Microsoft ugyanis tisztában van azzal, hogy sok eszköz még mindig a Vezérlőpultba akasztja be magát. Így, míg az egyik tábor azt szeretné, hogy a Microsoft tépje ki a régi felhasználói felület minden nyomát, és váljon modernné, a valóság az, hogy a Microsoft tudja, hogy lassan kell haladnia minden átállással; túl sokan építünk integrációkat a régi vezérlőkre.



Ez vezetett a menürendszer finomhangolására szolgáló, harmadik féltől származó eszközök létrehozásához. Ez azonban egy nemkívánatos mellékhatást is kiváltott: még több hibát az operációs rendszerben. Mint Raymond Chen rámutat, a Microsoft az általa gyűjtött telemetriai adatokban problémákat látott, és a Windows 11 javítási tájékoztatójában figyelmeztetést adott ki. A KB5023774 vagy későbbi frissítések telepítése után előfordulhat, hogy a Windows-eszközök, amelyeken néhány harmadik féltől származó felhasználói felületet testreszabó alkalmazás található, nem indulnak el. (Különösen az ExplorerPatcher és a StartAllBack volt érintett).

A Windows 11 hírnevét a játékos közösség és a tapasztaltabb Windows-felhasználók is megkérdőjelezték. A játékosok gyakran különféle túlhajtási finomhangolásokkal vagy a teljesítmény növelésére szolgáló eszközökkel tolják az operációs rendszereket – olyan eszközökkel, amelyek gyakran nem jóváhagyott beállításokra támaszkodnak. Mutasson nekem egy olyan témát a reddit-en, amely a Windows 11 teljesítményével kapcsolatos problémát tárgyalja a legújabb havi frissítések telepítése után, én pedig mutatok valakit, aki különböző játékokat futtat a platformon. (Ritkán egy IT-adminisztrátor, aki több ezer üzleti asztali számítógépre panaszkodik.)

A Windows 11 magasabb biztonsági követelményei nem mindig játszanak jól egyes játékokkal. Nemrégiben láttam a Windows speciális, a játékközösségnek szánt változatait, amelyek letiltják a Windows frissítéseket és a Windows Defendert. Bár a felhasználók mostantól figyelmeztetést kapnak, amikor letiltják az operációs rendszer ezen alapvető részeit, ez egyértelműen egy olyan helyzet, amikor az emberek úgy döntenek, hogy letiltják a biztonsági frissítéseket, mert úgy gondolják, hogy azok problémákat okoznak.

Az informatikai szakemberek azért is befolyásolták a Windows 11 hírnevét, mert lassan frissítettek. Ez érthető: A Windows 11 egy bomlasztó platform, a kötelező hardverkövetelményektől kezdve a biztonság hangsúlyozásáig, a menürendszer módosításaitól kezdve azokig a jobb egérkattintással végrehajtott változtatásokig. Sok vállalkozás, köztük az enyém is, lelassította a frissítési folyamatot. Sok céghez hasonlóan nekünk is be kell vásárolnunk magunkat a Windows 11-re való áttérésbe, ahelyett, hogy egyszerűen csak egy funkcióváltást telepítenénk.

A bejelentés, miszerint a 22H2 lesz a Windows 10 utolsó funkciókiadása, most lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy a funkciókiadások kezeléséről a Windows 11 telepítésére csoportosítsák át erőforrásaikat. Ez egy jó alkalom a vállalkozások számára, hogy újraértékeljék a telepítési módszertanokat, a menedzsmenteszközöket és a hosszú távú terveket. A következő kiszolgálója fizikai kiszolgáló legyen? A következő szoftverbeszerzésének felhőalapú telepítést kellene elképzelnie? A Windows szoftverfrissítési szolgáltatások helyett inkább az Intune-t kellene használnia a rendszerek kezelésére? Az Autopilotra kellene áttérnie a telepítési igényeihez?

Most valamivel több mint két éve van arra, hogy kitalálja, milyen változtatásokra van szüksége. Az óra ketyeg.