Az internethez való csatlakozás sokunk számára olyan egyszerű, mint egy villanykapcsoló bekapcsolása. Másodperceken belül csatlakoztathatjuk eszközeinket az internetes szolgáltatásokhoz anélkül, hogy aggódnunk kell, hogy ehhez bonyolult folyamatokon kell keresztül menni. Ezt a DNS-nek köszönhetjük.

Ha kíváncsi arra, hogy mi az a DNS, és miért olyan fontos az internetes életünk számára, ez a cikk neked szól.



Mi az a DNS?



A DNS a Domain Name System rövidítése. A DNS az internet telefonkönyve. Alapvetően ez az „internetes telefonkönyv” számokkal megegyező neveket tartalmaz. Ezek a számok IP-címek. A DNS listázza a tartományneveket a hozzájuk tartozó azonosítókkal (IP-címekkel), és lefordítja azokat, hogy a böngészők betölthessék az internetes erőforrásokat.

Mi az a DNS szerver?

Egyetlen DNS-címtár nagyon nagy lehet. Ez nem meglepő, hiszen 2019 harmadik negyedévének végén 359,8 millió regisztrált domain név volt. A DNS-címtár globálisan el van terjesztve, és tartománynévszervereken (a továbbiakban DNS-kiszolgálókon) tárolódnak. Ezek a szerverek rendszeresen kommunikálnak egymással a frissítések és a redundanciák biztosítása érdekében

A DNS-kiszolgálók a nevekre vonatkozó kéréseket IP-címekké fordítják. Ez szabályozza, hogy a végfelhasználó melyik szervert érje el, amikor egy tartománynevet beírnak egy webböngészőbe.

Mit jelent a DNS keresés?

A DNS-keresés úgy működik, hogy adatokat ad vissza a megadott tartományrekordokról, beleértve a DNS-bejegyzésekre vonatkozó információkat is. Egyszerűen fogalmazva, ez az a folyamat, amelynek során a gazdagép lekérdez egy tartománynevet, a DNS-kiszolgáló pedig egy IP-címet ad vissza.

Kétféle DNS-keresés létezik:

  1. Továbbítás: a gazdagép tartománynévre kérdez rá, és egy IP-címet ad vissza
  2. Fordított keresés: a gazdagép IP-címet kérdez, és egy tartománynevet ad vissza

Mi az a továbbított DNS-keresés?

A továbbítási keresés, más néven egyszerű DNS-keresés, a DNS leggyakoribb megközelítése. Ez a DNS-megközelítés magában foglalja a tartomány IP-címének meghatározását. Ez egyszerű és egyértelmű, hasonlóan ahhoz, mintha egy telefonszámot keresnénk a telefonkönyvben.

A továbbított DNS-feloldás lépései a következők:

  1. A felhasználó beír egy domain nevet az internetböngészőjébe.
  2. A számítógép DNS-kérelemként elküldi a tartománynevet a felhasználó internetszolgáltatójának (ISP).
  3. Az internetszolgáltató meghatározza, hogy az adott tartománynévhez társítva van-e az IP-cím.
  4. A rekord megtalálása után a tartomány IP-címe visszakerül a felhasználóhoz.
  5. A felhasználó számítógépe közvetlenül kommunikál a szerverrel.

Mi az a fordított DNS-keresés?

A DNS-keresés másik típusát fordított keresésnek nevezik. A fordított DNS-keresés hasonló az előre irányuló kereséshez, azonban egy IP-címmel kezdődik, és egy tartománynévvel tér vissza, néha a domain név tulajdonosára vonatkozó további információkkal és egyéb regisztrációs adatokkal.

Miért fontos a DNS?

Szóval, miért olyan fontos a DNS? A DNS az internet gerinceként betöltött kritikus szerepe miatt fontos.

Ha a DNS nem válaszol, akkor nem tud csatlakozni más webhelyekhez az interneten.

Ez annak a ténynek köszönhető, hogy amikor egy webböngészőt megnyitunk, és a kívánt weboldalt szeretnénk meglátogatni, nem kell átélnie a hosszú szám (IP-cím) emlékezésének és beírásának stresszét. Egyszerűen csak be kell írnia egy domain nevet, és pontosan oda kell jutnia, ahol kellene.

Ha a DNS nem tudja lefordítani a domain nevet a megfelelő IP-címre, akkor nem fog tudni hozzáférni egyetlen webhelyhez sem. Egyszerűen fogalmazva, DNS nélkül az általunk ismert internet nagy része tönkremegy.

Az érdeklődők számára továbbra is lehetséges egy adott IP-cím beírása a böngészőbe, hogy elérjen egy webhelyet. Ez nem olyasmi, amit manapság gyakran megtesznek, de meg lehet próbálni.

Írja be az 54.157.137.27 kódot a böngészőbe, nyomja meg az Enter billentyűt, és nézze meg, melyik webhelyre jut.

A DNS evolúciója

A DNS továbbra is az internet kritikus alkotóeleme, annak ellenére, hogy a legtöbb ember nincs tisztában azzal, hogy mi a DNS, és mennyire fontos.

Annyira fontossá vált, hogy az olyan technológiai cégek, mint a Mozilla és a Google, már alapértelmezés szerint HTTPS-en keresztül titkosított DNS-t (HyperText Transfer Protocol Secure) használnak böngészőikben. Ez a protokoll végpontok közötti titkosítást biztosít, amely garantálja az adatok bizalmas kezelését és védi a felhasználókat, amikor online vannak.